دانشگاه

آداب حمایت از تحقیق: اعتماد به پژوهشگران را بیاموزیم

محمد مصلحیان*

علی اصغر مولوی**

(منتشر شده در روزنامه شرق، شماره ۲۳۹۴ به تاریخ۱۹/۶/۹۴، صفحه ۱۰ (علم)

این مقاله حاصل تجربه مشترک مولفان به عنوان پژوهشگران دانشگاه کارلستد سوئد، موسسه آمار دهلی نو، دانشگاه تریسته ایتالیا، دانشگاه لیدز انگلستان، مرکز بین المللی فیزیک نظری ICTP ایتالیا و موسسه تحقیقات در علوم ریاضی ژاپن است.

دیشب به دیار فرنگ وارد شدم و امروز با اشتیاق به مرکز تحقیقات بین المللی (پژوهشگاه) ، رفتم. درختان سر به فلک کشیده و تنومند، از قدمت این مکان سخن می گفتند: بیش از ۵۰ سال سابقه خدمت به پژوهشگران. در ساختمان اصلی به اتاق ثبت نام رفتم. خانمی پس از احوالپرسی نام کوچکم را پرسید. آن را در رایانه اش وارد کرد و سپس نام خانوادگیم را بر زبان آورد و گفت منتظرتان بودیم، خوش آمدید! سپس از صفحات گذرنامه ام اسکن گرفت و از کشوی میزش یک کارت شناسایی که قبلانامم بر آن چاپ شده بود و کلیدی که شماره اتاق کارم روی آن نقش بسته بود، به همراه پسورد ورود به کامپیوتر را به من داد و گفت که اتاق و کامپیوتر شما آماده است. یادآور شد که با کارت شناسایی که حاوی تراشه الکترونیکی کوچکی است، می توان هر موقع شبانه روز به ساختمان پژوهشگاه و اتاق کار وارد شد. سپس اطلاعات اعضای خانواده ام را وارد و بیمه نامه پزشکی رایگان آنها را نیز برای تمام دوره حضور در پژوهشگاه پرینت گرفت و تحویل داد. جعبه پستی ام را که در اطاق عمومی (شامل تلویزیون و مبلمان راحتی) بود، نشان داد و گفت که یک کیف حاوی کتابچه راهنمای پژوهشگاه در آن قرار داده شده است. سپس اشاره کرد که در سالن طبقه نخست ساختمان مجاور، یک آژانس مسافرتی، دفتر امور ویزا، یک شعبه بانکی، یک باجه پستی، یک اتاق ارائه خدمات فوریت های پزشکی، کافی شاپ و نیز رستوران وجود دارد و سرانجام مرا برای انجام امور مالی به اتاق دیگری راهنمایی کرد. به محض ورود به دفتر امور مالی، یکی از دو نفری که آنجا حضور داشتند، از من پرسید که چه کاری می تواند برایم انجام دهد. گفتم که امروز تازه به پژوهشگاه آمده ام. پس از ملاحظه اطلاعاتم در کامپیوتر، کپی بلیت های مسافرتم (از خانه تا پژوهشگاه و بالعکس) و سایر اسناد مالی را گرفت و پس از اسکن، آنها را برگرداند (البته یکی از بلیت های قطار را گم کرده بودم و صرفا بر اساس اظهار من هزینه آن را یادداشت و در نظر گرفت). شروع به محاسبه کرد و در پایان با خوشرویی و بدون هیچ چون و چرایی، یک برگه به من داد و مرا با احترام به همکار روبه رویش برای گرفتن هزینه معرفی کرد. ایشان هم تمام هزینه محاسبه شده سفر، شامل هزینه های ایاب و ذهاب، هزینه صدور ویزا، هزینه خروج از کشور و… (البته تا سقف مصوب پژوهشگاه) و هزینه مدت اقامت را با لبخند نقدا پرداخت کرد. پرداخت همه هزینه ها در روز اول باعث آسودگی خیال پژوهشگر است؛ حتی پرداخت کامل کل هزینه اقامت چندهفته ای در روز اول، نشان اعتماد آنها به پژوهشگرشان است و احترام به آزادی های شخصی وی؛ آنها هزینه یک زندگی روزانه خوب را در نظر می گیرند، ولی کاری به این ندارند که شما چطور آن را مصرف می کنید؛ برای ناهار نان خشک فروبرده در آب می خورید یا استیک وگیو که گران ترین استیک دنیاست!

به هر حال کل فرایند اداری در پژوهشگاه با نظم و دقت کامل از بدو ورود، حدود ۳۰ دقیقه طول کشید، در حالی که در بسیاری از کشورهای توسعه نیافته، انجام همه آنها چندین روز یا هفته طول می کشد! حتی به یاد می آورم که سال ها پیش، یکی از دوستانم پروژه ای تحقیقاتی داشت که اجرای آن چهار ماه زمان برد، درحالی که فرآیند اداری اتمام آن پنج ماه به طول انجامید! پکر شده بودم، اینجا کجا و آنجا کجا!

پس از بازدید از اتاقم به کتابخانه پژوهشگاه رفتم و در آن چرخی زدم، از تعجب نفسم بند آمده بود. جدیدترین و مهم ترین کتاب های تخصصی را که فقط عکس جلد آنها را در اینترنت (کتابفروشی آمازون) دیده بودم، یافتم و با خوشحالی چند تا از آنها را همان روز اول به امانت گرفتم. سالن مطالعه این کتابخانه بسیار زیبا و با پنجره های رو به باغ گل، شوق مطالعه را در انسان زنده می کرد. این کتابخانه ضمن اشتراک به بهترین مجلات بین المللی، به پایگاه های عظیم علمی نیز متصل بود و مسئول امانات یادآورد شد که اگر مقاله ای می خواهم کافی است از طریق نرم افزار نصب شده روی کامپیوتر اتاقم، آن را سفارش دهم تا ظرف یک یا دو روز تهیه شود. همچنین اگر کتابی لازم دارم، باید از همان طریق سفارش دهم تا ظرف یک هفته خریداری شود. گرچه دستگاه های کپی رایگان در پژوهشگاه به وفور به چشم می خورد، ولی بر اساس قوانین حق چاپ، زیراکس و تکثیر کتاب در این پژوهشگاه ممنوع است و فقط می توان از چند صفحه معدود یک کتاب کپی گرفت.

در این مرکز پژوهشی، همه چیز در خدمت محققان است: کامپیوترها و پرینترهای رنگی و معمولی، اینترنت پرسرعت، کتابخانه و دسترسی آنلاین به مجلات علمی، اداره های کوچک ولی موثر (برای کمک به اخذ ویزا، کمک برای یافتن مسکن، تهیه بلیت مسافرتی و…) ، و مهمانسراهای بسیار خوب که در هر اتاقش، یک تخته سیاه نصب است! تخته و گچ در خیلی از جاهای دیگر هم وجود دارد، حتی در کافه و تراس های وسیع پژوهشگاه! وجود مبلمان و میزهای ساده با کاغذ یادداشت و مداد در فضاهای عمومی نیز محیط مناسبی برای بحث های علمی ایجاد کرده است. در و دیوار پر است از تصاویر دانشمندان طراز اول جهان، صفحه های مجلات علمی و آگهی های مختلف همایش ها. در زیرزمین، چندین میز پینگ پنگ و وسیله ورزشی دیگر وجود دارد. همه اینها ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته در دسترسند، اما نه مانند بعضی دانشگاه های کشورهای توسعه نیافته که نگهبان از شما درخواست می کند زودتر به خانه روید تا سیستم های تهویه و چراغ ها را خاموش کند!

پژوهشگاه با همایش ها و تک سخنرانی های هفتگی اش زنده نگه داشته شده است. سخنرانی ها در سالن های کوچک و بزرگ با امکانات متنوع نور، صدا و تصویر به موقع شروع می شوند و با سوال و جواب های متعدد به پایان می رسند. هرچند وقت، افرادی را می بینید که در گوشه ای در حال بحث هستند و در آخر با کوله باری از کارهایی که در راستای تحقیق مشترک شان باید انجام دهند و با امید به پیشرفت در پروژه شان، از هم جدا می شوند.

چنین مراکزی سالانه چندین هزار پژوهشگر و دانش پژوه را از سرتاسر جهان برای استفاده از دوره های آموزشی مختلف، کارگاه های تخصصی، کنفرانس ها و همکاری های بین المللی پذیرا هستند و به ویژه به حمایت مالی از محققان کشورهای توسعه نیافته همت می گمارند و این چنین است که می توان افرادی را از ملل، اقوام و ادیان مختلف و به گونه ای صلح آمیز، به یمن علم و فناوری، گرد هم آورد و دنیایی بدون مرز تعریف کرد.

اما چطور پژوهشگران و دانش پژوهان به این مراکز دعوت می شوند؟ تمام فعالیت ها، همایش ها و حمایت های مالی پژوهشگاه و شرایط بهره مندی از آنها روی وبسایتش موجود است. همه افراد از سرتاسر جهان که مایل به استفاده از آنها هستند، باید تقاضای خود را همراه با رزومه و معرفی نامه های معتبر، به طور الکترونیکی ارسال کنند. فرم هایی که باید تکمیل شود، بسیار ساده و مختصر است و به دور از کاغذبازی. حتی شرح طرح تحقیقاتی (پروپوزال) در حد چند سطر است. پس از مهلت مقرر، پژوهشگاه با مشورت افراد با صلاحیت و براساس کیفیت فعالیت های پژوهشی متقاضیان، از میان خیل عظیم آنها، عده ای را در رده های مختلف سنی و شغلی و از کشورهای مختلف انتخاب و برای حضور در پژوهشگاه دعوت می کند. از بعضی افراد، حمایت مالی جزئی و از بعضی دیگر، حمایت مالی کامل می کند. این حمایت ها شامل پرداخت کلیه هزینه های سفر و نیز هزینه های یک زندگی خوب برای پژوهشگر (و نه خانواده او) است. این حمایت، حتی هزینه های هنگفت استفاده از انواع آزمایشگاه های مجهز به دستگاه های مدرن و با مواد آزمایشگاهی گران قیمت را نیز در بر می گیرد. در کنار همه اینها، محیطی آرام و بدون دغدغه، زمینه بروز اندیشه های ناب و ظهور خلاقیت های نهفته را در افراد (به ویژه پژوهشگران کشورهای در حال توسعه که در کشور خود همواره با دیوانسالاری جانکاه دست به گریبانند) فراهم می کند.

نگاه رئیس پژوهشگاه و معاونان او به محققان، یک نگاه فرادستی نیست، بلکه آنها را به مثابه یک همکار می بینند و به نقطه نظرات متفاوت آنها احترام می گذارند چرا که از دیدگاه آنها، نقادی به معنای دشمنی نیست. محققان اگر درخواست یا مشکلی داشته باشند، کافی است تلفنی یا با ایمیل آن مورد را با کارمند مربوطه در میان بگذارند تا در کوتاه ترین مدت و با بهترین روش، رفع شود. قوانین ساده و واضح هستند و برای منافع محقق انعطاف پذیرند، به این معنی که همه مدیران و کارشناسان به درک این وظیفه خطیر خود رسیده اند که باید همچون یک یاور به دنبال شناخت و رفع مشکلات پژوهشگران باشند، نه این که با نگاه عیب جویانه به دنبال یافتن اشکالات و نقاط ضعف باشند و با ایجاد تاخیر سد راه پژوهش و مایه یاس پژوهشگر شوند.

در پژوهشگاه هیچ سیستم حضور و غیابی در کار نیست. اگر محققی امروز در پژوهشگاه حاضر نیست، حتما دلیلی برای این کار داشته است. چیز پنهانی وجود ندارد، همه چیز صادقانه و شفاف است. اگر محققی برای کنفرانس یا همکاری علمی، چند روز به شهر یا کشور دیگری سفر می کند، بهتر است پژوهشگاه را از موضوع مطلع کند. ضمن آن که در بسیاری از موارد، پژوهشگاه هزینه های شرکت محققان را در یک همایش (در مدت حضور آنها در پژوهشگاه) به طور کامل پرداخت می کند! اساسا فرض براین است که وقتی شما برگزیده شده اید، یکی از بهترین ها بوده اید و حتما بهترین شیوه را برای بهره برداری از امکانات پژوهشگاه در پیش می گیرید. همه از هر سوءظنی مبرایند مگر آن که خلافش ثابت شود. در نتیجه اصولاهیچ کنترلی در کار نیست ولی اگر امر خلاف قانون یا تقلبی رخ دهد با آن برخورد شدید می شود. یک گزارش مختصر از فعالیت پژوهشی هر محقق در آخرین روزهای حضورش در پژوهشگاه، مسئولان را در ارزیابی سیاست های خود و نیز یافتن راه های ارائه خدمات بهتر، رفع تنگناها و گسترش فعالیت ها یاری می رساند.

در ازای همه این امکانات، پژوهشگاه انتظار دارد پژوهش های انجام شده در این مدت به مقاله های علمی آبرومند منتهی شود، ولی اصراری بر این امر ندارد. زیرا معتقد است که بذر اندیشه و خردی که در مدت حضور هر فرد در این پژوهشگاه کاشته می شود، ممکن است در مواردی خاص، در مدتی طولانی تر از حد انتظار به بار نشیند یا اصلاثمری نداشته باشد. در چارچوبی واقع گرایانه، این نگرش پژوهشگاه بسیار ارزشمند است و با دیدگاه مراکز پژوهشی در کشورهای توسعه نیافته که اساسا در بعضی موارد به پژوهش های کاربردی دون پایه توجه دارند و نیز با دیدگاه عامیانه ای که پژوهش های نظری را امری تجملی می انگارد، بسیار متفاوت است. این نگرش جنبه فرهنگی نیز دارد، به این معنی که پژوهشگاه انتظار دارد محققان پس از بازگشت، سنت های علمی موفق پژوهشگاه را در کشور خود بومی کرده و به اجرا گذارند. به نظر می رسد موسسان چنین پژوهشگاهی معتقد بودند که روش های علمی و فناوری های نوین، ضمن تغییر در مولفه های گوناگون تمدن، می توانند به تسهیل، تدقیق، تعدیل و تلطیف فرهنگ ها نیز کمک موثری کنند. آری، «اعتماد به پژوهشگر در این نوع مراکز پژوهشی موج می زند!»

* استاد گروه ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد

** استاد تمام گروه فیزیک دانشگاه حکیم سبزواری

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن